Get

In

Polecany post

Historia - Skąd Hitler wziął swastykę?

Swastyka – ogólnie znak ten kojarzy się całemu światu jako symbol nazizmu i zła. Paradoksalnie wcześniej oznaczał całkiem coś innego! Swast...

wtorek, 10 marca 2015

Słynni Indianie (6)

COCHISE
(Dąb)

Żył w latach 1810 (1815) – 1874. Wódz Apaczów Chiricahua, szczep Chokonen. Był uważany za jednego z największych wodzów Ameryki. Posiadał wyjątkowe zdolności wojownika i stratega, wykazywał się dużą inteligencją, starał się realizować dalekowzroczne plany. Wszystko to zjednało mu szacunek i uznanie Apaczów, co pozwoliło mu zjednoczyć pod swoim dowództwem wszystkie grupy Chokonen, a także wywierać wpływ na wszystkie odłamy Chiricahua. Cieszył się sporym posłuchem nawet wśród Apaczów Zachodnich, co nie zdarzyło się nigdy wcześniej. Przez ponad 40 lat walczył z armią meksykańską, potem z amerykańską i żadnej nie udało się go pokonać. Z upływem lat zrozumiał, że jego lud musi złożyć broń, bo siły wroga są przytłaczające. Przerwał walki, potrafił jednak wynegocjować korzystne warunki dla Apaczów Chiricahua.


Istnieje duże prawdopodobieństwo, że słynny niemiecki pisarz Karol May tworząc postać Winnetou wzorował się właśnie na nim.


Popiersie z brązu dłuta Betty Butts.


Portret Cochise'a wykonany przez współczesnego artystę Robina Wolfa na podstawie opisów naocznych świadków, zdjęć jego dwóch synów i charakterystycznych rysów twarzy Apaczów Chiricahua.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz