Get

In

Polecany post

Historia - Skąd Hitler wziął swastykę?

Swastyka – ogólnie znak ten kojarzy się całemu światu jako symbol nazizmu i zła. Paradoksalnie wcześniej oznaczał całkiem coś innego! Swast...

poniedziałek, 9 marca 2015

Słynni Indianie (5)

GERONIMO
(Goyahkla lub Goyathlay, Ten który ziewa)

Żył w latach 1829-1909. Jeden z wodzów Apaczów Chiricahua. Imię Geronimo nadali mu Meksykanie. Na wojenną ścieżkę wkroczył prawdopodobnie w 1858 roku po tym, po tragicznej  śmierci żony i trojga dzieci zamordowanych przez żołnierzy meksykańskich. Wielka rodzinna tragedia sprawiła, że stał się bezlitosny dla meksykańskich, a w późniejszym okresie także dla amerykańskich.

Geronimo zasłynął przede wszystkim ze zwycięskich walk podjazdowych na meksykańsko-amerykańskim pograniczu. Przypisywano mu też niespotykane okrucieństwo. Początkowo starał się unikać konfliktu z Amerykanami. Gdy jednak w latach 60-tych XIX wieku odkryto złoto w Nowym Meksyku walczył z nimi pod wodzą Cochisa i Juha. Gdy Cochise zdecydował się na osiedlenie w rezerwacie Geronimo walczył dalej, przez pewien czas przebywał w rezerwacie, następnie w więzieniu w Arizonie. Następnie – na przemian – to walczył, to przebywał w rezerwacie. Po raz ostatni walczył w 1886 roku i od tego czasu był już jeńcem wojennym do końca życia.


Geronimo stał się jednym z najbardziej znanych wodzów indiańskich, bohaterem licznych legend, powieści oraz westernów. Jego imieniem nazwano amerykański okręt (USS Geronimo, 1943).


1 komentarz:

  1. Anonimowy08:26

    Niespotykane okrucieństwo u Geronimo? Bez przesady, raczej pewna bezwzględność i upór, może tylko bardziej nasilone. zważywszy na wcześniejsze okoliczności, ale też naturalna życzliwość i otwartość na ludzi. Poza tym to człowiek bardzo medialny, zawsze wśród ludzi, niekiedy szybciej działał niż myślał, zapomniałeś napisać, że zanim wkroczył na ścieżkę wojownika wcześniej był szamanem..

    OdpowiedzUsuń